Zwalcz trądzik na plecach i dekolcie

Trądzik to uporczywa dolegliwość skórna. Wykwity pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na plecach i dekolcie. O ile trądzik na plecach i dekolcie nie przeszkadza zima, spory problem może sprawić latem, kiedy przychodzi nam odsłonić swoje zaatakowane pryszczami ciało. Oczywiście istnieją sposoby na to, by pozbyć się zmartwienia. Wystarczy tylko działać systematycznie.

Skąd się bierze trądzik na plecach i dekolcie?

Przyczyny powstawania trądziku są takie same, niezależnie od tego gdzie wykwity się umiejscowią. Winę za pojawienie się zmian skórnych ponoszą męskie hormony płciowe, które występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Powstawanie trądziku na plecach, dekolcie czy twarzy związane jest ze wzmożoną aktywnością tych hormonów płciowych. Powodują one, że gruczoły łojowe zaczynają pracować „ze zdwojoną siłą”, produkując niezliczone ilości łoju. Zalegająca wydzielina przy ujściach gruczołów łojowych powoduje powstanie mikrozaskórników (następuje to przy udziale bakterii beztlenowych).

Jak pokonać trądzik na plecach i dekolcie?

Sposobów skutecznego zwalczania trądziku na plecach czy dekolcie jest sporo. Przede wszystkim musimy być świadomi, że taka walka wcale nie jest prosta i szybko. Czasami muszą upłynąć miesiące, by pozbyć się wszelkich skórnych wykwitów. Najważniejsze jest jednak, by się nie poddawać i walczyć. Dzięki temu uda nam się zlikwidować trądzik oraz zapobiec powstawaniu potrądzikowych blizn, które również mogą szpecić naszą skórę.

Zacznij od walki w domu

Istnieje kilka sposobów domowej walki z trądzikiem na plecach i dekolcie. Należy jednak bezwzględnie zrezygnować z praktykowania takich metod jak: kwas salicylowy, soda oczyszczona czy woda utleniona. Takie sposoby walki z trądzikiem na plecach i dekolcie wcale nie pomagają, a wręcz przeciwnie – niezwykle szkodą i nasilają schorzenie. Jak to możliwe? Co prawda substancje te wykazują działanie wysuszające. Jednakże dłuższe stosowanie takich specyfików sprawia, że gruczoły łojowe zaczynają produkować dodatkowe ilości wydzieliny, a to doprowadza do nasilenia łojotoku.

Pomocne maseczki antybakteryjne

W zwalczaniu trądziku na plecach i dekolcie pomocne mogą okazać się maseczki o działaniu antybakteryjnym oraz o działaniu oczyszczającym. Dobre efekty może przynieść drożdżowa maseczka. By ją przygotować będziemy potrzebować tylko niewielką ilość drożdży, kilka kropli soku z cytryny oraz łyżkę ciepłego mleka. Wszystkie składniki musimy razem wymieszać, by uzyskać „papkę”. Taką maseczkę drożdżową należy nałożyć na plecy oraz dekolt – czyli miejsca objęte trądzikiem. Preparat należy trzymać przez około dziesięć minut. Jeżeli będziemy odczuwać delikatne uczucie pieczenia skóry, należy specyfik zmyć. Specyfik należy usunąć ciepłą wodą, a następnie przemyć skórę wodą zimną. Taką miksturę można stosować raz w tygodniu.

Maseczka z aspiryny to kolejna polecana maseczka. Ma ona działanie rozjaśniające oraz antybakteryjne. By wykonać taki preparat należy kilka tabletek aspiryny (bądź innego leku zawierające kwas salicylowy, ale mającego działanie podobne do aspiryny) rozpuścić w łyżce ciepłej wody. Następnie taki roztwór należy wymieszać z łyżką jogurtu naturalnego. Specyfik nakładamy na miejsca na plecach i dekolcie dotkniętych trądzikiem na około dwadzieścia minut. Gdy czas minie, wówczas specyfik należy usunąć. Warto wspomnieć, że taka aspirynowa maseczka działa również przeciwłojotokowo.

By zlikwidować uporczywy trądzik na plecach warto wykonać maseczkę cynamonową. Ma ona bowiem działanie antyseptyczne. Trzeba jednak wiedzieć, że taki specyfik może wywoływać swędzenie oraz pieczenie skóry. Jeżeli takie dolegliwości się pojawią, maseczkę należy natychmiast zmyć. By przygotować maseczkę cynamonową będziemy potrzebować jednej łyżeczki cynamonu. Proszek należy połączyć z łyżką zimnej wody mineralnej (albo zimnej przegotowanej wody). Przygotowaną w ten sposób papkę należy położyć na plecy i dekolt objęte zmianami trądzikowymi.

Stosuj specjalne kremy na trądzik

By zwalczyć trądzik na plecach oraz trądzik na dekolcie, można – tak jak w przypadku trądziku na twarzy – zastosować odpowiednie kremy. Warto wybierać takie, które nie zawierają w swoim składzie kwasu salicylowego, gdyż ten powoduje wysuszenie skóry, nasilając tym samym łojotok i wywołując podrażnienia. Warto natomiast smarować miejsca dotknięte trądzikiem preparatami zawierającymi nadtlenek benzoilu (Revitol Spot Gel, Acnezine), kwas azelainowy czy bizasulene (Trioxil).

Niektóre specyfiki do stosowania miejscowego można nabyć jedynie wyłącznie na receptę. Wówczas należy udać się do dermatologa. Takie specyfiki będą zawierały retinoidy czy antybiotyki. Bardzo często specjalista zaleca stosowanie specjalnie skomponowanego specyfiku, który wykonywany jest na zamówienie w aptece.

Gdy potrzebne leczenie ogólne

Jeżeli wyżej opisane metody nie przynoszą efektów – trądzik na plecach i dekolcie nie chce zniknąć, wówczas należy udać się do specjalisty. Dermatolog zaleci kurację antybiotykami (podawanymi doustnie), lekami zawierającymi retinoidy, a w niektórych przypadkach zaleci leczenie hormonalne (dotyczy to przede wszystkim trądziku u kobiet).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s